WI-FI PŘIPOJENÍ

Nabízíme Vám připojení domácnosti nebo firmy bezdrátovým pojítkem k internetu. Spojení je realizováno mikrovlnným přenosem v pásmu 2,4 GHz a 5 GHz a 10 GHz a 24 GHz. Pomocí tohoto připojení budete spojeni se světem Internetu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce a to bez telefonních poplatků a blokování své telefonní linky.

Můžete si zvolit vhodnou rychlost připojení s neomezeným datovým limitem. Začínáme od 3 Mbps až po desítky Mbps s garancí rychlostí a to vše bez agregace!

DŮLEŽITÉ

Platba za internetové připojení
Platba se provádí vždy za aktuální měsíc a to od 5 dne do 25 dne v daném měsíci.
Číslo účtu: 2405158163/0800 – Česká spořitelna
Identifikace plateb je na základě popisu platby, kde je vždy napsáno jméno a příjmení zákazníka.

Problémy s WI-Fi standart 802.11ac

Home/Problémy s WI-Fi standart 802.11ac

Problémy s WI-Fi standart 802.11ac

Wi-Fi standardu 802.11ac:

Nejsem příznivcem normy “ac”. Umožňuje zabírat až 160 MHz na kanál, což povede ke spolehlivému zarušení 5 GHz pásma. Přitom přínos bude diskutabilní, protože

1) deklarovaných rychlostí stejně nikdo v praxi nedosáhne,

2) maximální rychlost portů je pouze 1 Gb/s a to bude úzké hrdlo,

3) jedná se bezdrátový, takže rychlosti jsou pouze half-duplex,

4) více připojených uživatelů znamená drastický pokles přenosových rychlostí,

5) velké rychlosti si budou užívat pouze uživatelé v bezprostřední blízkosti, jelikož pětigigo špatně leze přes překážky a “ac” je dost citlivé na sílu a kvalitu signálu,

6) výrobci dělají na zákzníky malý podvod, jelikož sčítají rychlosti 2.4 GHz “n” a 5 GHz “ac”

7) spousta notebooků zvládne jenom dva streamy, některé dokonce jen jeden, mobily a tablety pouze jeden stream, což znamená nižší rychlosti, než zákazník vidí napsané na krabici.

Někteří lidé nepochopili význam WiFi. Indoor bezdrátový nemá nahradit klasické kabely a ani není určen pro tahání velkých objemů dat vysokou rychlostí. Kabel vyjde po všech ohledech lépe, ať už jde o cenu, rychlost nebo spolehlivost.

Jediné dvě zajímavé věci jsou, že konečně přišel do SOHO segmentu beamforming a MU-MIMO. I když, beamforming je u enterprise AP poměrně běžná věc, takže zas tak velká senzace to není. Na několika segmentové antény Ruckusu to stejně nemá. Tři jednoduché antény nemohou vytvořit stovky zón.

Škoda, že jsou všechny testované WiFi routery od obyčejných výrobců. Jedná se sice o líbivé produkty, ale nemají valnou kvalitu a mají silně omezené možnosti. Zajímavé je například UniFi AC. Sice je to trochu jiná kategorie, ale věřím, že by dala všem testovaným WiFi routerům na prdel.

V prvé řadě je naprosto špatné, že se prodávají pouze slepence routeru, switch a AP. Kategorie SOHO AP prakticky zanikla a když chce zákazník rozšířit pokrytí signálu, tak musí kupovat WiFi router, i když ho využije pouze jako AP.

Další problém je, že výrobci kašlou na podporu. Firmware je kdovíjak děravý a k opravám se výrobci po ukončení prodejů nemají. Naštěstí tu je OpenWRT.

Možnosti nastavení jsou potom přímo tragické. Většina routerů lze spravovat pouze přes webové rozhraní a správa přes SSH je skoro sprosté slovo. Nastavit toho moc nejde. Podpora VLAN žádná, omezené možnosti nastavení směrování, absence kvalitního firewallu, velmi omezený NAT, omezená konfigurace DHCP, absence kvalitního QoS, IGMP snooping je také sprosté slovo, bezpečnostní funkce žádné, VPN, když je tak velmi hloupá… Rozhraní není navrženo s ohledem na funkčnost, ale především, aby se líbilo BFU. Pojmenování jednotlivých pojmů je zcela nelogické a proti zažité terminologii. Když už je umožněna nějaká pokročilejší tvorba ACL (ale stále velmi omezená), tak jsou všudypřítomné nelogičnosti. Pojmy jako adresa WAN a adresa LAN jsou také úsměvné, stejně jako pojmenovávání portů.
Tento problém naštěstí také řeší OpenWRT.

Bohužel, s omezený počtem portů nikdo nic nenadělá. Většinou tam jsou ty nejlevnější čipy, které umožňují připojení 4 Ethernetových portů a jednoho GMII nebo RGMII. Víc nic. Sice většinou umožňují i některé zajímavé věci, ale to je spolehlivé zabité hloupým firmwarem. Je docela ostuda, že některé modely mají switch, co nezvládnou ani plný Gigabit. Kvalita WiFi části je rovněž nevalná.
U většiny těchto SOHO WiFi routerů se vůbec nepočítá s tím, že by měly sloužit v nějakém větším celku, například v síti s více AP. U staršího firmwaru Aušusu mě zarazilo, že neumí vysílat 5 GHz síť a 2.4 GHz síť pod jedním SSID.

Proto říkám, vykašlete se na tyto předražené “AC” křápy a raději kupte MikroTik na routování, na samostatné AP – UniFi.

 

802.11ac-large-compressed1

Translate »